В буквален превод терминът пернициозна анемия означава гибелна, или злокачествена анемия. Това название се е наложило, защото в миналото причините за поява на това медицинско състояние не са били известни и то е протичало с висока смъртност. Днес обаче причините за развитие на пернициозна анемия са изучени, а при правилна терапия състоянието бързо се овладява.
Пернициозна анемия се развива при траен недостиг на витамин B12 в организма. Това е причина тя да се разглежда като форма на анемия с дефицит на витамин B12. До дефицит на витамин B12 и развитие на пернициозна анемия може да доведат различни причини.
Витамин B12 (цианкобаламин) е жизненоважен за дейността на нервната система и за производството на хемоглобин и на червени кръвни телца (еритроцити). Ето защо дефицитът на витамин B12 при пернициозна анемия се проявява с типични неврологични симптоми и с промяна в кръвната картина.
Пернициозна анемия – причини, симптоми, диагноза
Причини. Пернициозна анемия може да се развие в 2 случая:
- при траен дефицит на витамин B12 в храната
- при нарушена функция на стомашните клетки, произвеждащи т.нар. вътрешен фактор. Това е гликопротеин, свързващ се с витамин B12 и улесняващ усвояването му в чревния тракт. При много от болните от пернициозна анемия влошената секреция на вътрешен фактор е вследствие от автоимунни процеси
И в двата случая в кръвта не постъпва достатъчно цианкобаламин. Постепенно се нарушават някои неврологични процеси и се компрометира производството на хемоглобин и еритроцити. Появяват се характерни оплаквания.
Пернициозна анемия – симптоми. Тялото ни може да складира витамин B12 и да използва депозираните запаси при нужда. Ето защо причините за развитие на пернициозна анемия трябва да са налице продължително време преди да се появят оплаквания. Типичните за пернициозна анемия симптоми включват:
- скованост на крайниците
- често изтръпване на ръцете и краката
- липса на координация на движенията
- умора
- отпадналост
- задух
- типични промени в кръвната картина – ниски еритроцити и нисък хемоглобин
Диагностициране. Сигурна диагноза пернициозна анемия може да постави само специалист хематолог. Това става при наличие на горепосочените симптоми и след провеждане на необходимите кръвни изследвания. Дефицит на витамин B12 може да се наблюдава при редица медицински състояния. Само консултацията със специалист може да потвърди, кога тя е свързана именно с пернициозна анемия.
Пернициозна анемия – лечение
Тежестта на посочените по-горе симптоми постепенно се засилва с времето. Нерядко се стига и до сериозни усложнения. Както тежестта на симптомите, така и появата на усложнения обаче може да се профилактират с правилен терапевтичен подход.
Основното и най-често прилагано лечение при пернициозна анемия е свързано с промени в хранителните навици, повишаване приема на витамин B12. При по-тежките случаи цианкобаламин се прилага и инжекционно.
За профилактика и допълващо лечение на пернициозна анемия може да се разчита на комплексното действие на Фоливит Феро/Folivit® Fero. Той съдържа оптимални дози от най-важните витамини за анемия – B12 и B9 (фолиева киселина), както и лесно усвоимо желязо. Фоливит Феро се ползва като универсално средство с доказана ефективност при анемия. Фоливит Феро е напълно безопасен продукт, подходящ за прием от деца и възрастни с различни форми на анемия.