Родители, в следващите редове ще научите повече информация за хематологичното състояние анемия в детска възраст. Ще узнаете още какво е нужно, за да се пребори, и как малчуганите да се предпазят от него.
Какво представлява анемията?
Анемия не е заболяване, а състояние на кръвта. То се развива в резултат на намаляване броя на еритроцитите (червените кръвни клетки). Те са пълни с хемоглобин – специфичен протеин, който им придава червен цвят, и който пренася кислород до други клетки в тялото. Тази важна функция се възпрепятства именно при развитие на анемия.
Кога детето може да развие анемия?
- Когато тялото не произвежда достатъчно червени кръвни телца. Това се случва при липса на адекватен прием на желязо и есенциални хранителни елементи от диетата. Развива се желязодефицитна анемия.
- Когато тялото унищожава голям брой червени кръвни клетки. Този тип анемия се развива при деца с подлежащо заболяване или унаследена анемия.
- След кръвозагуба
Какви са признаците за анемия в детска възраст?
- бледа кожа
- бледи нокътни плочки
- раздразнителност
- лека слабост
- лесно уморяване
- жълтеница, уголемен далак и тъмнооцветена урина
Децата с тежка анемия могат да проявят симптоми, като:
- задух
- замайване
- сърцебиене
- главоболие
- подуване на дланите и ходилата
- синдром на неспокойните крака
Как да се предпази детето от развитие на анемия?
- При планиране на бременността и през самия период, майката трябва да се храни здравословно, като си осигурява необходимите елементи за правилно кръвообразуване. Така тя и детето се предпазват от анемия.
- Детето да не се захранва с краве мляко преди навършване на една годинка. Тази практика може да възпрепятства правилното усвояване на желязо.
- След 12-месечна възраст, детето е добре да приема само до две чаши краве мляко дневно. Млякото е бедно на желязо, но засища бързо. Така детето се чувства сито и не приема нужните за деня храни, съдържащи елемента.
- По-големите деца трябва да се хранят балансирано, като ежедневното им меню съдържа храни от растителен и животински произход, богати на желязо. Добри източници са червеното месо, яйцата, картофите, доматите, бобът, стафидите. Приемът им не бива да се комбинира с млечни продукти.
- Да се повиши консумацията на плодове с витамин C – той подобрява абсорбирането на желязото.
Как да се пребори анемия в детска възраст?
Ако детето проявява симптоми на анемия, първото нещо, което трябва да сторите, е да посетите педиатъра си. След изследване на кръвта, той ще установи дали детето страда от анемия, както и ще определи причините за развитието ѝ. Ако се окаже, че детето има желязодефицитна анемия – най-често срещаният тип малокръвие, ще насрочи подходяща диета и продукт за нормално кръвообразуване. Препоръчително е хематологичното средство да бъде природно, за да има благоприятен ефект, без опасност от противопоказания. То трябва да съдържа трите основни елемента за образуване на червени кръвни телца и хемоглобин – желязо, фолиева киселина и витамин B12. Балансираната комбинация на трите есенциални вещества ще откриете в натуралния продукт Фоливит Феро/Folivit® Fero. Той съдържа 15 мг желязо (като 45.60 мг железен фумарат), 400 мкг фолиева киселина и 9 мкг витамин B12. Приемът му спомага за възстановяване на нормалното кръвообразуване и преборване на анемията в детска възраст.