Липса на желязо при деца е важна тема, която не може да бъде пренебрегвана. Именно поради това ще ѝ отдадем нужното внимание. Продължавайте да четете, за да разберете какво предизвиква железния дефицит в детска възраст, какви са симптомите и как да се предотвратят последствията. В началото обаче нека разберем защо е важен приемът на желязо за детския организъм и какви са препоръчителните дневни дози.
Защо е важно за децата набавянето на желязо?
Желязото е микроелемент, който е жизнено необходим още от раждането. Той има пряко участие в свързването и пренасянето на кислород от белия дроб към тяло и на въглеродния оксид в обратната посока. Участва в строежа на хемоглобина и има ключова роля в синтеза на червените кръвни клетки (еритроцити).
От какво количество дневен прием на желязо се нуждаят децата?
- Бебетата се раждат с определено количество желязо в тялото. За последващия растеж и развитие обаче е необходимо ежедневно постъпване на достатъчно количество от него с храната.
- за бебе до 1 годинка дневният прием на желязо е около 11 мг
- до 3-годишна възраст препоръчителното количество желязо е около 7 мг на ден
- 4 до 8-годишни деца се нуждаят от 10 мг желязо дневно
- от 9 до 13 години в организма на детето е добре да постъпва 8 мг желязо всеки ден
- при момичета над 14-годишна възраст препоръчителният дневен прием желязо е 15 мг, а при момчетата – 11 мг
Важно е да се отбележи, че това са ориентировъчни количества. Те не бива да се превишават поради риска от развитие на хемохроматоза. Това е опасно състояние, което се характеризира с натрупване на наднормено количество желязо в организма. В резултат настъпва увреждане на органите.
Кои са причините за липса на желязо при деца?
Липса на желязо при деца се появява при всяко едно заболяване и особено при хронични инфекции. Най-често обаче до железен дефицит се стига, когато в дневното меню на малчуганите отсъстват храни, богати на ценния микроелемент. Такива са:
- спанакът
- изсушените билки (мащерка, мента)
- сухите подправки (босилек, риган, магданоз, копър, чубрица, дафинов лист)
- сушените домати и кайсии
- какаото на прах
- сусамът
Липса на желязо при деца – кои са рисковите групи?
Опитът показва, че на висок риск от дефицит на желязо са изложени:
- преждевременно родени бебета
- бебета, хранени с краве мляко, преди да навършат една годинка
- кърмени бебета, които след 6-месечна възраст или след отбиване, не са хранени с млечни формули, обогатени с желязо
- деца, страдащи от хронични инфекции или състояния, изискващи определен хранителен режим
- момичета, навлизащи в пубертета – поради загубата на желязо при менструацията
Кои симптоми подсказват за липса на желязо при деца?
Признаците, които насочват за липса на желязо при деца и повишен риск от развитие на желязодефицитна анемия, са:
- бледа или сивкава кожа
- бледи нокти и клепачи
- отпадналост
- лесна уморяемост
- вялост и апатия към заобикалящия свят
- раздразнителност
- възпаление на езика
- учестено дишане
- ускорен пулс
- задъхване
- отичане на крайниците
- често боледуване и инфекции
- понижен апетит
- някои нехарактерни, дори странни прояви като ядене на пясък, лед тебешир или глина
Какви са последиците от липса на желязо при деца?
Желязото е от елементите, към които организмът е силно чувствителен. Ако в организма на детето не постъпва достатъчно желязо, рискът от развитие на желязодефицитна анемия е реален. При това хематологично състояние се наблюдава нисък брой еритроцити и понижен хемоглобин в кръвта. В резултат на това се понижава количеството кислород, което кръвта може да пренася. Нарушават се функциите на органите и тъканите в тялото. Може да се стигне до сериозни умствени и физически увреждания.
Как да се избегне липса на желязо при деца?
За да се предотврати липса на желязо при деца е удачно бебето да се кърми поне до навършване на 1 годинка. По-големите деца трябва да се насърчават да се хранят разнообразно.
Кое е безопасното и ефективно решение за компенсиране липсата на желязо при деца?
В случай че са налице симптоми, насочващи към липса на желязо при деца, непременно трябва да се направи консултация с лекар. Той ще препоръча мерки за компенсиране на дефицита и защита от анемични прояви. Все повече хематолози препоръчват Фоливит Феро/Folivit® Fero за възстановяване на желязото до нормалните му стойности. Всяка течна капсула на този 100% натурален продукт съдържа необходимата дневна доза желязо. Действието на есенциалния микроелемент мощно е допълнено от фолиева киселина и витамин В12. Те усилват благоприятния му ефект върху процеса на формиране на кръвни клетки и хемоглобина. Приеман продължително време, Фоливит Феро възстановява железните депа в детския организъм и намалява опасността от анемия.
Фоливит Феро има отлична поносимост и е практически безвреден. Няма данни за нежелани ефекти и странични реакции дори при дълговременна употреба.