Ако избягвате консумацията на някои вредни храни при анемия, то би могло много по-лесно да се справите с проблема. Анемията е сериозно състояние, което не трябва да се пренебрегва и е добре да се вземат под внимание всички фактори за нейната поява. Затова и в следващите редове сме подготвили списък с храни, които пречат на усвояването на желязото и са с противопоказно действие при малокръвие.
Вредни храни при анемия, съдържащи танини
Танините са растителни вещества, които са често срещани. Те се съдържат в кафето, чая, както и в някои плодове като нар, горски плодове, плодови сокове, ядки, бобови растения и някои билки. Абсорбцията на желязо се извършва предимно в дванадесетопръстника и горната част на тънките черва. Понякога танините, могат да се свържат с молекулите на желязото и така да попречат за неговото усвояване в организма. Така то не се абсорбира напълно от тялото, което води и до анемия с дефицит на желязо. Затова тези съединения спадат към категорията вредни храни при анемия и е добре да бъдат ограничени в менюто на страдащите от хематологичното състояние.
Вредни храни при анемия, богати на глутен
Храните, богати на глутен могат значително да влошат анемията, което ги прави и противопоказни при състоянието. Това е така, защото глутенът може да увреди чревната стена и да попречи на абсорбцията на желязо и фолиева киселина, които са необходими за производството на червени кръвни клетки. А това от своя страна води до неправилното им усвояване от организма, а по-късно и до анемия. Това важи особено за хората страдащи от цьолиакия – заболяване, при което тънките черва са увредени, тъй като пациентите са алергични към глутен.
Вредни храни при анемия със съдържание на калций
Минералът пречи на усвояването на желязо и следователно консумацията на съдържащи калций хранителни продукти в комбинация с други, богати на желязо храни може да повлияе на това колко желязо се усвоява от тялото. Поради тази причина трябва да се избягват млечни храни като: прясно мляко, кисело мляко и сирене. Препоръчително е техният прием да бъде ограничен, но не изцяло изключен от менюто, а да се консумират на по-големи интервали от време.
Вредни храни при анемия с полифеноли в състава си
Въпреки полезните си антиоксидантни свойства, полифенолите са добре познати инхибитори на абсорбция на желязо. Добре е храни като какао, кафе, ябълки, подправки, орехи и др., които съдържат полифеноли или фенолни съединения да се избягват от хора с доказана анемия. Преустановяване на консумацията им 1 час преди и 2 часа след хранене ще е напълно достатъчно за възстановяване от хематологичното състояние.
Без вредни храни при анемия, но с прием на природен продукт с доказан ефект при малокръвие
Справянето с анемията е комплексен процес, който изисква и прием на продукт с доказано качество и оптимален ефект. В този случай Фоливит Феро / Folivit® Fero е идеален за целта. Това е природно хематологично средство, което осигурява на организма висококачествена комбинация от:
- 15 мг желязо (като 45.60 мг железен фумарат)
- 400 мкг фолиева киселина (витамин B9)
- 9 мкг витамин B12
Рационалната им комбинация оказва благоприятен ефект върху кръвообразуването чрез синтеза на нови червени кръвни телца и хемоглобин. Освен това успешно се справя с овладяване на хематологичното състояние като дефицитите, които са причина за неговото развитие. Има висок профил на безопасност и може да се използва при бременност, от деца, след раждане и при продължителна хемодиализа. Друго негово предимство е удобният му прием, само по 1 капсула на ден, след хранене, което го прави и икономически изгоден.
Потърсете го в аптеките или закупете онлайн от електронен магазин МоМо – www.momo.bg.